Pijte čaje

K tomuto článku jsem se dokopávala už pěkně dlouho, čaje mi tu leží doma min. půl roku, ale až nyní na podzim je začnu plně využívat a konzumovat. V létě když je vedro tak prostě nemám chuť na čaj a to ani na ledový. Raději voda s ledem a mátou =))

Proč by jste měli pít čaje?

Čaj má v mnoha případech blahodárný vliv na organismus díky látkám v něm obsaženým.

   Čaj vzniká zpracováním listů čajovníku. Z botanického hlediska je čajovník stálezelený keř, dorůstající v přírodě výšky 5 až 15 metrů, výjimečně až kolem třiceti metrů. Na plantážích jsou keře udržovány ve výšce kolem jednoho metru. Umožňuje to pohodlnější sběr čajových lístků a zvyšuje úrodu.
   Přirozeně čajovník rostl v jihovýchodní Asii, při hranicích Číny a Indie. Jako kulturní rostlina se pěstuje na mnoha místech s příhodnými podmínkami, mezi známé čaj produkující země patří Indie, Pákistán, Írán, Srí Lanka, Tchajwan, Japonsko, Indonésie, Nepál, Austrálie, Argentina a Keňa. Nejlépe se mu daří v monzunovém klimatu v subtropickém a tropickém pásu, roste na kyselých půdách, od hladiny moře až po nadmořské výšky kolem 2500m.
   Listy čajovníku jsou dlouhé od tří do pětadvaceti centimetrů a široké mezi jedním a deseti centimetry, dospělé listy jsou tlusté, hladké a kožnaté, s krátkým řapíkem. Čajové lístky se většinou sbírají několikrát do roka, v některých oblastech prakticky celý rok. Lístky se sbírají podle takzvaných sběrových formulí, které určují, kterou část výhonku uštípnout. Obvykle jsou cennější mladší menší lístky u špičky výhonku a pupen. Čaj obsahuje kofein, známý také jako tein.

Druhy čajů

 • čaje bílé (bai cha) – listy se rovnou suší, bez oxidace. Obvykle se tak zpracovávají mladé lístky, někdy se keře pěstují zastíněné, aby se omezilo množství chlorofylu v listech.
 • čaje zelené (lu cha) – neprochází oxidací. Enzymy způsobující oxidaci jsou zničeny teplem: užívá se sušení na pánvích, nebo napařování. Zpracování je ukončeno jeden až dva dny od sběru.
 • čaje polozelené (též oolongy, modrozelené, žlutozelené nebo dokonce modré) – lístky prošly kratší oxidaci (přechod mezi zelenými a černými čaji).
 • čaje černé (též červené čaje, pokud se jedná o camelia sinnensis - čínský čajovník) – lístky se mechanicky naruší, oxidace se nechá úplně proběhnout. Zpracování trvá týden i déle. Velmi výrazný rozdíl je ještě mezi ortodoxním zpracováním a plně průmyslovou výrobou metodou CTC (Crush, Tear, Curl), kterou vzniká nadrcený substrát vhodný do čajových pytlíků. Ve Střední Evropě (a „západní civilizaci“ obecně) je historicky nejoblíbenější právě čaj černý.Moje oblíbené čaje

Mám ráda zelené čaje ale občas si přilepším i těmi ovocnými, kdy ovoce z čaje konzumuji také.

Dnes jsem připravila čaj Formosa Jing Xuan Oolong což je polozelený čaj. Voní krásně, ta vůně se nedá popsat ale je velice příjemná.
Nečekejte že čaj bude krásný průhledný jako ty "pytlíkáče" co koupíte od 15,- Kč.
Opravdu víte že pijete čaj a ne něco co vypadá jak z odstředivky =)
Chuť je velice příjemná. Čaj není silný, je to prostě něco mezi zeleným a černým čajem =) Chuťově to ale je naprostý rozdíl =)


 Na závěr ... jsem si udělala pořádek na stole a vypodložila monitor. Rozčilovalo mě, že je nízko (nedá se mi snížit židle, tak jsem musela monitor dát výše) a nechtělo se mi čekat, než mi bude zhotoven stojan =D Recepty skvěle posloužily.


2 komentáře:

 1. Takové čaje jsem ještě nikdy nepila :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám sypané čaje ráda. Nejsou nijak drahé a jsou běžně k dostání =)

   Vymazat

Vaše komentáře čtu ráda a pokud to není zbytečné, tak samozřejmě odpovím ;)

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS